CNC marás - alapok

Néhány dolgot jó tudni, mielőtt igénybe vennéd a mi (vagy akár más cég), CNC bérmarás szolgáltatásunkat!
A megrendelői kisokosban igyekeztünk összeszedni azokat az alapvető tudnivalókat, amelyek gördülékennyé teszik a közös munkát. Ez mindkét fél javát szolgálja. Éppen ezért kérlek akkor is olvasd végig, ha már volt dolgod CNC-vel/CNC szolgáltatóval, mert talán számodra is tudunk újat mutatni!

1) A CNC marógép

A CNC marógépünk 3 tengely mentén mozog (X,Y és Z). Asztalra rakható marható felület: 1.300 x 2.400 mm (bizonyos esetekben nagyobb munkadarabok is marhatók azok áthelyezésével). Anyagvastagság: Maximum 230mm (a marószár hosszával együtt).

2) Alapvető marási módok

Térbeli (3D-s) formák marása

Az összetett 3D-s formák kialakítása úgy valósitható meg, hogy a marószerszám az X és Y tengely mentén megy végig (minden m2-t lefedve), miközben a Z tengely mentén dinamikusan változtatja a magasságot a 3D-s modellnek megfelelően.

Gravírozás

Szövegek, grafikák gyors és látványos eredményét teszi lehetővé. Ilyenkor egy hegyes marószárral marunk bele az anyagba ott, ahol a grafikát szertetnénk megjeleníteni. Ezzel a módszerrel akár vékény vagy sarkos grafikák is kimarhatóak.

Kontúrmarás

A leggyakoribb, és legegyszerűbb marási módszer. Ehhez elegendő egy 2D-s vektoros fájl, amely alapján egy egyenes marószárral körbemarjuk az adott formát.

Síkba marás

Bizonyos esetekben fontos, hogy teljesen sík anyagot kapjunk. (pl. asztallap) Ilyenkor az anyagot lerögzítve egy nagyobb átmérőjű marószárral annyi anyagot marunk le a felületéről, hogy az teljesen sík legyen.

3) Fájlok maráshoz

A legtöbb maráshoz szükségünk van a kívánt formát tartalmazó 3D-s modellre vagy 2D-s vektoros fájlra, illetve egy dokumentációra, amellyel együtt lesz egyértelmű a feladat!

Elfogadott fájl típusok 3D-s maráshoz (pl. sablonkészítés): STP, STEP
Elfogadott fájl típusok 2D-s maráshoz (pl. gravírozás, kontúrmarás): EPS, DXF, DWG (esetleg CDR)

A megfelelő fájl további jellemzői:
– méretarányosak (1:1 méretarány)
– nincsenek duplán a vonalak
– egyetlen alakzatnak sincs nyitott kontúrja
– minden alakzat egy egyesített vektoros forma
– az összes szöveget körvonalakká vagy görbékké alakították

4) Marószerszámok

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

5) Belső sugár

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

6) A "dogbone" módszer

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.